מופעי הזיכרון לזכרו של ברוך בן שמעון ז"ל

מופעי הזיכרון לזכרו של לוחם יחידת המסתערבים שמשון ברוך בן שמעון ז"ל, התקיימו בתחית חודש יוני.

ריצת הניווט בה השתתפו מאות תלמידים, חיילי צה"ל, בני נוער, אנשי עמותת "בזלת" ועוד - התקיימה ביער בירייה - בשבילים בהם פסע ברוך בהיותו נער. ריצת ניווט זו מתקיימת זו השנה ה - 30 ברציפות כחלק מאירועי הנצחתו ומורשתו. יופיו של אירוע זה הוא השילוב הערכי בין חיילי צה"ל ותלמידי בית הספר השונים על כל גווניה של מדינת ישראל

ריצת ניווט.jpg

למחרת - התקיים מסע האלונקות של נוער "אחרי צפת" אליהם הצטרפו אנשי עמותת "בזלת"  אחיו לנשק של ברוך ז"ל, ובכוחות משותפים הניעו את האלונקות במעלה השבילים עד להגעה (המכובדת) ליעד.

מסע האלונקות.bmp
טקס עלייה לגדוד - פל' אוגוסט 2021

פלוגת אוגוסט 2021 סיימה את הכשרת הלוחם ועולה לגדוד לפעילות מבצעית בקו "הר דוב".

בטקס מרגש שנערך באנדרטת נופלי יחידת המסתערבים שמשון בכפר הנוער בעיינות. הלוחמים הגיעו לכפר במסע בליווי ילדי הכפר, נציגי המשפחות השכולות ואנשי עמותת בזלת,  שם הוענקו להם כנפי "שמשון".

מפקד הגדוד ציין את חשיבות המסע הרגלי ואת החיבור למורשתה של יחידת המסתערבים שמשון המהווה מגדלור ללוחמי ולמפקדי הגדוד.  ס' יו"ר עמותת "בזלת" אמר בנאומו לחיילים : "הכנפיים שזה עתה יוענקו לכם, הינם הכנפיים שהוענקו לי ולחברי ליחידה לפני 30 שנים" . הנכם ממישכי הדרך בשמירה על בטחון תושבי מדינת ישראל.  הייו גאים בעשייתכם כפי שאנו גאים בה"

טקס נוב 21.jpg
פתיחת מועדון חיילים על שם דורון דרזי ז"ל

בפעילות משותפת של עמותת "אח גדול" ועמותת "בזלת", נקרא מועדון החיילים הבודדים בבית החייל בירושליים, על שמו של נופל היחידה דורון דניאל דרזי.

בטקס שנערך במקום, השתתפו החיילים הבודדים במקום, אנשי עמותת "אח גדול", משפחת דרזי ואנשי עמותת "בזלת"-חבריו לנשק של דורון ז"ל.  במהלך הטקס סיפר משה האב דברים על דורון והוסר הלוט מעל שלט שיוצב במקום.

הפעילות המשותפת תמשך לאורך הדרך בפעילויות משותפות לרווחתם של החיילים הבודדים ולהנצחת מורשתם של דורון ז"ל ויחידת המסתערבים "שמשון".

פתיחת מועדון דורון.jpg
סיפור אנדרטת וחורשת הנופלים בכיסופים
194541378_4152501531477299_7585918627304
195113722_4152502281477224_2638476830403

"סגירת מעגלי מורשת"

אי שם בשלהי שנת 1995 ניטעה חורשה בסמוך לקיבוץ כיסופים לזכרם של חללי יחידת המסתערבים שמשון, בכניסה לחורשה הונחה מצבת אבן עם שמות החללים (חמישה במספר בזמנו).

לאורך השנים, בוצעו שינויים רבים בתוואי השטח במקום, נפרצו שבילים, נבנו לולים, אירעו שריפות ועוד. תוצאת תהליכים אלה הייתה "טשטוש" מיקום החורשה ומצבת האבן אשר נלקחה מהמקום על ידי יד נעלמה.

ניסיונות רבים לאיתור האבן בוצעו לאורך השנים. בוצעו התקשרויות עם רבש"צים בגזרה, אנשי קק"ל, אנשי רט"ג, אנשי צבא ועוד - אולם מבצת האבן לא נמצאה. בשנת 2006 (עת ההינתקות מעזה) התקבל מידע כי כלל נושא הנצחה והמורשת של אוגדת עזה נארז ואוחסן במיקום הזמני של האוגדה באורים, בהתאם למידע זה - גם מצבת האבן הייתה אמורה להימצא שם- ולהיות מקובעת מחדש באתר הנצחה חדש שאמור היה להיות מוקם. אולם בחיפוש המצבה באוגדת עזה - שוב, היא לא נמצאה.

אחת לתקופה בוצעו ניסיונות לאיתור המצבה - אך ללא הועיל - דבר שהעלה מסקנה סופית - כי מצבת האבן אבדה לעולמים. בנוסף לכך, שריפות שהתרחשו באזור קיבוץ כיסופים בעקבות שיגור בלוני תבערה מרצועת עזה גרמו לשריפתה הכמעט כוללת של חורשת הנופלים.

כאבם של המשפות השכולות הן בעקבות אובדן המצבה והן בעקבות שריפת החורשה, ניכר בכל שיחה עמם.

לפני כשלושה חודשים מינף עמית בר-אילן (קצין ביחידה וחבר בעמותת בזלת) את הסוגיה מחדש למול קרן קיימת לישראל. בעבודה יסודית וסבלנית של עמית מול גורמי קק"ל יחד עם חברי עמותה נוספים, נרתמו אנשי קק"ל לנושא לאור חשיבתו, ואישרו הקמת מצבה חדשה בחורשה המצויה בסמוך לקיבוץ רעים.

בימים האחרונים - הוצבה המצבה החדשה שבה התווספו שמותיהם של אורי אזולאי ומוטי בר-ששט זכרם לברכה, והחורשה שבמקום הוכרזה כחורשה לזכרם של חללי יחידת המסתערבים שמשון.

אין בפינו די בכדי להודות לכל אלו אשר עסקו במלאכה הקדושה והביאו להקמתו של אתר זה, ובראשם עמית בר אילן ואנשי קק"ל: מר משה פרל, מר משה פינטו ומר אלכס חפץ, וכלל אנשי עמותת בזלת אשר סייעו מקרוב ומרחוק.

"והנה כי כן - נסגר מעגל נוסף של זיכרון ומורשת"

נכם מוזמנים להגיע למקום ולהתרשם.

קישור לוויז - https://waze.com/ul/hsv86rgsjr